Jazyky bez barier

Program pro usnadnění výuky jazyků nejen pro dyslektiky

Žákovské konference

15. září 2010

To jsou akce pro více škol, které tvoří protiváhu soutěží. Uplatňuje se zde spolupráce učitelů angličtiny a žáků s různým stupněm jazykového nadání. První žákovská konference proběhla v červnu 2006. Největší žákovskou konferenci jsme uspořádali 5. 12. 2009 v DYS-centru Praha pod záštitou primátora. Nyní plánujeme žákovskou konferenci v Praze 6 na téma "Anglie očima dětí z Prahy 6". Zajímá vás, jaký mají konference průběh a jaká je zde atmosféra?

Jak probíhají žákovské konference

  1. Nejdříve si několik škol v regionu domluví termín a téma prezentace. Například téma: „Co mám rád“ nebo „Praha očima dětí“ a podobně.
  2. Potom učitelé angličtiny a hlavně děti připraví soubory v programu Jazyky bez bariér na dané téma. Děti obvykle volí obsahovou náplň a učitelé dbají na jazykovou správnost. Někdy soubory připravují žáci jednotlivě, většina dává přednost skupinové práci. Soubory jsou anglicko-české v psané a mluvené formě a doplněné fotografiemi.
  3. Žákovské konference obvykle probíhají na některé škole. Na konferenci se účastní z jedné školy například dva učitelé a dva až čtyři žáci. Po zahájení konference probíhají jednotlivé prezentace. Děti řeknou, jak dlouho soubor připravovaly, co jim šlo lépe a co jim šlo hůře, co je bavilo více a co je bavilo méně. Potom přes dataprojektor nebo na interaktivní tabuli předvedou připravený soubor a následuje zpětná vazba ostatních účastníků. Na závěr konference probíhá networking. To je malé občerstvení, kde si učitelé a žáci z různých škol neformálně sdělují své aktuální dojmy z konference a plány na využívání programu při výuce anebo si povídají o čemkoliv zajímavém.

Jaká je atmosféra na žákovských konferencích Atmosféra na konferencích je velmi přátelská a neformální. Hlavním krédem je „V čem jsme stejní, to nás spojuje, v čem jsme odlišní, to nám pomáhá růst a rozvíjet se.“ Cílem konference není jen učit se angličtinu a rozvíjet své kompetence, ale také prožívat svoji jedinečnost a poznávat jedinečnost ostatních. Některé prezentované soubory jsou plné vtipu a humoru, některé jsou velmi seriózní a plné kvalitních vět. A některé soubory jsou milé a příjemné svoji jednoduchostí.

Pohodové atmosféře napomáhá i vedení zpětné vazby. Nejdříve se všichni soustředí na pozitiva prezentovaných souborů. Protože více očí více vidí a více hlav více ví, ke každému souboru se sejde celá řada ocenění, na které by jeden člověk sám přijít nedokázal. Pak je také prostor pro vyslovení případných rezerv a možností růstu.

Věk dětí na konferencích není limitován. Přínosná je účast vrstevníků a také dětí mladších i starších. Vrstevníci přinášejí přibližně stejnou jazykovou úroveň a různé pohledy na jedno téma. Mladší jsou starším vzpomínkou na začátky a měřítkem současné pokročilosti. Starší jsou mladším vzorem.

Krátce o historii První žákovskou konferenci jsme uspořádali na ZŠ Velká Bíteš v červnu 2006. Téma bylo „Ukázky využití programu Jazyky bez bariér“. Účastníky konference byli učitelé a žáci z pěti škol. V září téhož roku jsme uspořádali druhou žákovskou konferenci. Bylo to na Den jazyků a společné téma bylo „Jak se učím angličtinu.“ Uspořádali jsme i další konference, přidávaly se k nám i další školy. Měli jsme konference ve Velké Bíteši, v Praze i ve slovenském Senci. Největší konferenci jsme měli 5. 12. 2009 v DYS-centru Praha na téma „Praha očima dětí. Záštitu nad konferencí převzal primátor hlavního města. Děti většinou mluvily o tom, co se jim v Praze líbí. Děti z Moravy se zaměřily naopak na problémy velkých měst a Prahu jako na dlani nám představili účastníci ze Slovenska.

Zatím poslední žákovská konference byla 15. dubna 2010 v Praze 10 pod záštitou starosty Prahy 10. Jaké bylo téma? Můj kamarád z Evropy u nás doma. Účastnily se jí čtyři základní školy, SOU Gastronomie a Střední zdravotnická škola. Zdravotníci garantovali výbornou péči i cizincům a účastníky konference pobavili česko-anglickým souborem Zlomená noha. Některým dětem se kamarád z Evropy nezdál dost atraktivní, takže své město představili dokonce kamarádovi z Marsu. Chlapci ze ZŠ Brigádníků vysvětlili, proč má jejich škola ve znaku ducha. Protože prý za dávných časů v těch místech strašilo. Další žáci představili svoji městskou část se vším všudy, takže připomněli i známé hřbitovy a krematorium.

Nyní plánujeme uspořádání žákovské konference 21. 10. 2010 v Praze 6 na téma „Anglie očima dětí z Prahy 6.“ Městská část podporuje výjezdy dětí do Velké Británie a děti si přivážejí řadu zážitků, fotografií i zkušeností s komunikací v Angličtině. To je velmi vhodný materiál pro přípravu souborů v programu Jazyky bez bariér a jejich vzájemné sdílení. Věříme, že tako žákovská konference bude pro účastníky stejně příjemná a přínosná, jako byly konference předcházející a jako jistě budou i konference následující.

Sdílejte s přáteli:

Projekt podporují: